İkinci el alım satımda 2 aylık süre doldu. Yasaklar bugün başladı.

Taşınmaz ticareti ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılmış, 2 aylık da geçiş süreci tanınmıştı. İlgili düzenleme için tıklayınız 

Yeni Düzenleme ile Emlak ve Araç İlanlarındaki Aldatmacaya Son Verilmesi Amaçlanıyor

Ticaret Bakanlığı, gayrimenkul ve ikinci el taşıt satışlarında spekülatif fiyat artışlarına ve sahte ilanlara karşı bir önlem olarak ilan yasağı bugün yürürlüğe girdi. Bu yeni düzenleme ile ilan siteleri, gerçeği yansıtmayan ilanlar ve aldatmacalarla mücadele etmek amacıyla önemli değişikliklere tabi tutuluyor.

Özellikle aracılık hizmetleri sebebiyle online platformlara da yükümlülük getiren yeni düzenlemenin özet başlıkları şöyle:

İlanların Kimlik Doğrulaması:

Artık sahte hesaplar üzerinden ilan vermenin önüne geçilecek. Kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan veya sahibi tarafından yetkilendirilmeyen taşınmaz veya taşıtın ilana konulması yasaklanıyor.

Emlak Komisyoncuları ve Oto Galericilerin Yetkilendirilmesi:

Emlak komisyoncuları ve oto galericiler, sahip oldukları yetki belgeleriyle doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabilecek.

İlan Sitelerine Yükümlülük:

İlan sitelerine de yeni bir yükümlülük getiriliyor. İkinci el taşıtın veya taşınmazın ilanına yetkili olunduğuna dair doğrulama yapma zorunluluğu getirilerek, sahte ilanların engellenmesi ve bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu sebeple platformların yönetmeliğin aradığı alt yapıyı kurması gerekiyor. Yönetmeliğin 2 aylık süre vermesinin sebebi de platformların mevzuatın aradığı teknik alt yapıyı kurması içindi, bu süreye kadar halen bu alt yapyı güncellemeyen girişimcilerin hızla bu eksikliği gidermesi gerekmektedir.

Cezai İşlemler:

Düzenlemelere uymayanlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

E-Devlet Kimlik Doğrulaması:

Düzenlemeye göre ilan siteleri üzerinden yapılacak gayrimenkul ve araç satışlarında e-Devlet kimlik doğrulaması gerekecek. Bu sayede sahte ilanlar ve dolandırıcılıkların engellenmesi amaçlanıyor.

Kayıt Dışı Faaliyetlerin Önlenmesi:

İkinci el araç sektöründe kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi hedefleniyor. Düzenleme ile sahte ilanlarla dolandırıcılıkların engellenirken, kayıt dışı ticaret yapan kişilere de caydırıcı cezai işlemler uygulanacak.

 

Bu düzenlemelerin amacı, tüketici mağduriyetine son vermek, sahte ilanlarla dolandırıcılığı önlemek ve piyasadaki haksız rekabeti engellemek. Hem emlak sektörü hem de ikinci el araç pazarı, daha şeffaf ve güvenilir bir yapıya kavuşacak. Bu düzenlemelerin hayata geçmesi, tüketicilerin daha güvenli ve adil bir ticaret ortamında işlem yapmalarına yardımcı olacak.

İlginizi Çekebilir

Genel Hizmetlerimiz Formu