Airbnb Yönetmeliği Yayımlandı

Resmi Gazete’de “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelik” yayımlandı. 1 Ocak 2024’den itibaren yürürlüğe giriyor.

Airbnb’de kiralama için izin e-Devlet üzerinden alınacak

Öncelikle konutların turizm amaçlı kiralanması için alınacak izin belgesine ilişkin tüm başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak. Bu madde kapsamında olan ancak e-Devlet üzerinden yapılmayan fiziki başvurular değerlendirilmeye alınmadan başvuru sahibine iade edilecek. Üzerinde üst hakkı veya intifa hakkı bulunan konutlarda malik yerine hak sahibi tarafından başvuru yapılacak.

Aynı binada bulunan ve aynı kişi adına izin belgesi talep edilen konutlar için tek başvuru yapılacak. Başvuru sahibinin, aynı binada daha önce izin belgesi aldığı konutlar bulunması durumunda başvuruda bu konuda bilgi vermesi zorunlu olacak. Bu süreçte başvuru yapanın gerçek ve tüzel kişi olması da istenen belgeleri değiştiriyor. Bu belgelerin tüm detayları ise yönetmeliğin 5. maddesinde yer alıyor.

İnceleme Süresi 30 Gün

İzin başvurularının ilgili yönetmelik kapsamında incelenip sonuçlandırılması süreci, 30 gün içinde tamamlanacaktır. İl müdürlükleri, başvuru belgelerini Kanunun 3. maddesi çerçevesinde değerlendirerek, uygun bulunan konutlar için izin belgesi düzenleyecektir. Eksik veya standartlara uygun olmayan evraklarla yapılan başvurular, gerekçeleri belirtilerek reddedilecek ve tüm başvuruların 30 gün içinde sonuçlandırılması sağlanacaktır. İzin belgesi verilen konutlar için, belgenin düzenlenmesinden itibaren 30 gün içerisinde denetim gerçekleştirilecektir.

Denetleme ve Para Cezası

Denetimler sırasında, asgari standartlara uymadığı belirlenen konutlar için izin belgesi sahiplerine para cezası uygulanacak ve eksikliklerin giderilmesi için 15 günlük bir süre tanınacaktır. Bu süre zarfında gerekli düzenlemeler yapılmazsa, konutun izin belgesi iptal edilecektir. Ayrıca, “Turizm Amaçlı Konut” ibaresi bulunan ve soğuk damga ile işaretlenmiş plaketin, her bir konutun girişine asılması zorunludur.

Kiralanan Konutlardaki Asgari Nitelikler

Konutlarda aranacak asgari nitelikler ise şunlardır: en az bir yatak, tuvalet-banyo, yaşam alanı ve mutfak bulunmalıdır. Ayrıca, konutta sıcak ve soğuk su, nitelikli yatak ve kişi başı yastık, çarşaf, uygun iklim koşullarına göre pike veya yorgan, banyoda kişi başına düşen yüz ve banyo havlusu, kimyevi yangın söndürücüler, duman dedektörleri ve kaçış merdivenini gösteren krokiler bulunmalıdır. Tüm tefriş, dekorasyon, donanım ve cihazlar standartlara uygun, temiz, bakımlı ve çalışır durumda olmalıdır. Konut kapasitesi, her yatak odasında iki kişi olacak şekilde hesaplanacak ve yatak odası sayısı dışında en fazla iki kişilik ek kapasite sağlanabilecektir. 3 yaşından küçük çocuklar hariç, konutta aynı anda konaklayabilecek maksimum kişi sayısı 12 olarak belirlenmiştir.

Son olarak, izin belgesi sahipleri, her kullanıcı değişiminde konutun temizlik ve bakımını düzenli olarak sağlamak, haşereyle mücadele etmek ve bu işlemlere dair kayıtları muhafaza etmekle yükümlüdür. Ayrıca, site veya bina yönetimi tarafından belirlenen kurallar, yazılı veya çevrim içi ortamda kullanıcılara bildirilmelidir. İzin belgeli konutların odaları, ayrı ayrı farklı kişilere kiraya verilemez.

Yönetmeliğin tamamı için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Genel Hizmetlerimiz Formu